Halloween party ideas 2015

Regulatorna agencija za komunikacije BiH utvrdila je da je BHT 1 prekršio odredbe člana 3. Opšti principi stav 6, člana 14. Raspored televizijskog oglašavanja stav 2 i člana 18. Posebni javni servisi za emitovanje Kodeksa o oglašavanju i sponzorstvu u programima RTV stanica (Službeni glasnik BiH, broj 81/07), te je na ime utvrđenog kršenja, BHT-u izrečena kazna u visini od 25.000 KM.
Naime, Regulatorna agencija za komunikacije - Agencija je inicirana primjedbama gledalaca, po službenoj dužnosti, pokrenula istragu o mogućem kršenju pravila i propisa Agencije od strane BHRT-a, a u vezi sa emitovanjem oglasnih poruka u okviru fudbalske utakmice Francuska - Bosna Hercegovina.
U cilju provjere navoda Agencija je dopisom od 13. oktobra 2011. godine od stanice zatražila da dostavi snimke programa za 11. oktobra 2011. godine u periodu od 20:00 do 23:00 sata. S obzirom da u određenom roku BHT nije dostavio traženi materijal, Agencija je 26. oktobra 2011. ponovila zahtjev, koji je BHT ispoštovao.
Agencija je uradila analizu dostavljenih snimaka te konstatovala da su, u toku prijenosa utakmice koji je trajao od 21:00 do 22:50 sati, u donjem dijelu ekrana, u obliku insertera, animacija, telopa i krola, emitovane oglasne poruke, od kojih su neke, kako je utvrđeno zauzimale četvrtinu ekrana, prosječnog trajanja po 7 sekundi. Takvih poruka, shodno analizi, u toku prvog poluvremena je bilo 66 u ukupnom trajanju preko 7 minuta reklamnog prostora, a u toku drugog poluvremena je bilo 63 u ukupnom trajanju od preko 7 minuta. Također, u pauzi između dva poluvremena emitovano je u kontinuitetu 12 minuta oglasnih poruka, odnosno 8 minuta u periodu od 20:00 do 21:00 sat, a četiri minute u periodu od 21:00 do 22:00 sata.

Shodno navedenom, zbir oglasnik poruka u periodu od 21:00 do 22:00 sata iznosi preko 15 minuta po satu emitovanog programa dok u satnici od 22:00 do 23:00 sata ovaj zbir iznosi preko 11 minuta reklamnog prostora.

Agencija je dalje, posjedujući snimke programa za dan 11. novembar 2011. godine po službenoj dužnosti uradila analizu prijenosa utakmice BiH - Portugal od strane BHRT-a. U međuvremenu su u vezi sa oglasnim porukama u okviru ovog programa u Agenciju pristigli prigovori od strane gledalaca. Analizom je utvrđeno da su u toku trajanja oba poluvremena emitovane reklame kao i u prethodnom slučaju od koji su neke kako je utvrđeno zauzimale četvrtinu ekrana u trajanju u prosjeku 6 sekundi po reklami. U prvom poluvremenu emitovano je 97 takvih poruka u trajanju od 9 minuta, a u toku drugog poluvremena još 97 poruka u trajanju od 8 minuta i 53 sekunde. U pauzi između dva poluvremena emitovao je u kontinuitetu 14 minuta i 12 sekundi oglasnih poruka.
Nadalje, Agencija je uradila i analizu prijenosa druge utakmice između Portugala i BiH od strane BHRT-a od 15. novembra prošle godine. I naovaj prijenos je Agencija primila prigovore od strane gledalaca. Analiza snimka je pokazala da su i u ovom slučaju u toku trajanja oba poluvremena u donjem dijelu ekrana, kao i u prethodna dva slučaja, emitovane reklame u trajanju u prosjeku 6 sekundi po reklami. Tokom prvog poluvremena emitovana je 91 oglasna poruka što ukupno iznosi 9 minuta i 6 sekundi, a u toku drugog poluvremena još 90 oglasnih poruka u trajanju od 8 minuta reklamnog prostora. U pauzi između dva poluvremena u kontinuitetu je emitovano 14 minuta i 12 sekundi reklamnih poruka, s tim što je 9 minuta i 32 sekunde emitovano u periodu od 20 do 21:00 sata, a 4 minute i 40 sekundi od  21 do 22:00 sata. Zbir oglasnih poruka od 20 do 21 sat iznosio je 18 minuta, a od 21 do 22 sata preko 13 minuta reklamnog prostora.
U pauzi između dva poluvremena u kontinuitetu je je emitovano 14 minuta reklamnih poruka s tim što je 12 minuta emitovano u periodu od 22:00 do 23:00 sata, a 2 minute u periodu od 23:00 do 24:00 sata. Zbir oglasnih poruka u periodu od 22 do 23:00 sata iznosi nešto više od 21 minute reklamnog prostora, a u periodu od 23 do 24:00 sata nešto više od 10 minuta reklamnog prostora.
U izjašnjenju BHRT-a o navodima o mogućem kršenju Kodeksa se između ostalog navodi da ako se kontekstualno posmatraju samo predmeti prijenosa utakmica BHT 1 je, neosporno, prekoračio dozvoljenu količinu oglašavanja u Članu 18. Kodeksa, kod sve tri predmetne utakmice. "Međutim, ako kompletan slučaj posmatramo u širem i fleksibilnijem kontekstu mogu se uvažiti i razlozi zbog kojih je došlo do probijanja zadanog vremena oglašavanja. U prvom redu to je program vezan za prijenose utakmica koji je trajao oko tri sata tako da bi se predmetna količina oglasa mogla posmatrati u tom vremenu redistribucije s obzirom da se radi o specifičnim slučajevima. Utakmica je bila jedinstvena prilika malim oglašivačima, domaćim kompanijama, da plasiraju svoje poruke najširoj javnosti što im je inače uskraćeno visokim cijenama oglašavanja. To je i razlog velikog broja insertacija koje su emitovane tokom utakmice jer je takav vid oglašavanja bio prihvatljiv malim kompanijama. Kroz ovaj vid oglašavanja BHT je odigrao i društveno korisnu ulogu promocije domaćih kompanija na tržištu."

BHT je neaveo da je osnovni razlog prekoračenja dozvoljenog vremena za oglašavanje finansijske prirode uz obrazloženje da su troškovi kupovine prava prijenosa ekstremno visoki zbog čega je BHRT bio prinuđen tražiti sve moguće izvore finansiranja predmetnih utakmica kako bi gledaocima omogućio praćenje istih.
Generalni direktor Agencije je donio rješenje kojim se utvrđuje da je BHT 1 prekršio član 3. Opšti principi stav 6, člana 14. Raspored televizijskog oglašavanja stav 2 i člana 18. Posebni javni servisi za emitovanje Kodeksa o oglašavanju i sponzorstvu u programima RTV stanica (Službeni glasnik BiH, broj 81/07). Za utvrđeno kršenje članova 3, 4 i 18 izriče se kazna u visini od po 10.000 KM.

Na osnovu kršenja ovih članova Rješenjem Agencije je izrečena jedinstvena novčana kazna u iznosu od 25.000 KM, a nosiocu dozvole se stavlja na znanje da svako ponovljeno kršenje odredbi relevantnih pravila i propisa Agencije može rezultirati izricanjem strožije sankcije.